United States Air Force Academy

Go to home page

Awards

Institutional Awards

Institutional Awards recognize individuals or groups who set themselves apart through outstanding contributions in military operations or philanthropy. These graduates and members of the USAFA family show amazing dedication to their craft and to the Academy as an institution.

Each award recognizes a unique aspect of service, integrity and excellence:

  • Distinguished Service Award

    The United States Air Force Academy (USAFA) established the Air Force Academy Distinguished Service Award (DSA) in February 1999. Each year, the USAFA DSA is presented by the Superintendent to a military person, civilian, or group, whose contributions have had a distinct impact on the morale or well-being of the Air Force Academy. Any individual or group who has contributed significantly and directly to the morale or well-being of the Academy through the generous donation of time, resources, or influence is eligible.

    Selection Criteria

    Award selection is based on an individual’s or group’s accomplishments, which can be described as having had a long-term, positive effect on the morale or well-being of the Academy. Former military and civilian employees are eligible upon termination of employment from the Air Force Academy. However, the USAFA DSA is intended to recognize those individuals who contribute not as part of their official duty but through their personal generosity and dedication to the institution. Personnel currently assigned to the Academy can be considered for the award so long as their contributions were performed outside of their official duties.

    Past DSA Winners
    1999 Colorado Springs Citizens Committee
    Lieutenant General (Retired) A. P. Clark
    2000 Mr. Harold U. Littrell
    2001 Brigadier General (Retired) Philip J. Erdle
    2002 The Olmsted Foundation
    2003 Colonel (Retired) Joseph and Doctor Dorothy Moller
    2004 No Award Presented
    2005 Major General (Retired) William Lyon
    2006 Academy Top 3
    2007 Brigadier General (Retired) Malham M. Wakin
    2008 General (Retired) James P. McCarthy
    2009 Mr. A. Bart Holaday
    2010 Lieutenant General (Retired) Benjamin N. Bellis
    2011 Colonel (Retired) Jock C. H. Schwank
    2012 Mr. Edward E. “Ted” Legasey
    2013 Dr. Jimmy Covey
    2014 Mr. John M. Fox
    2015 The Air Force Academy Foundation
    2016 No award Presented
    2017 Mr. Carl A. Janssen, Jr.
    2018 Class of 1970 Gift Committee (aka, the ’70 Heritage Committee)

    • Brigadier General (Retired) Curtis Emery II
    • Colonel (Retired) Gary Dahlen
    • Colonel (Retired) Richard Rauschkolb
    • Colonel (Retired) Michael Torreano
    2019 General (Retired) John Lorber
    2020 Lieutenant Colonel (Ret) Garry W. Dudley

     

  • Colonel James Jabara Airmanship Award

    The United States Air Force Academy (USAFA) in conjunction with the Jabara Family and the USAFA AOG established the Colonel James Jabara Airmanship Award in January 1967. Each year the award is presented by the Superintendent and AOG to an active duty USAFA graduate whose airmanship contributions are of such significance as to set them apart from their contemporaries. Each major command (MAJCOM), field operating agency (FOA)–to include National Guard and the Reserve, and direct reporting unit (DRU) may submit one nomination for the award. Retired or separated graduates may be considered and should be nominated by corporate, civilian, government, or other organizations, as appropriate.

    Selection Criteria

    Award selection is based on airmanship contributions that are of such significance as to set the performer apart from their contemporaries. The definition of airmanship includes feats of aircrew members, as well as exceptional contributions with respect to design, production, or testing of an aerospace vehicle or its subsystems. Nominations will fall into one of the following categories:

    • An individual heroic act.
    • Sustained superior performance over a period of time. In this category, nominations may cover a broad spectrum ranging from crewmembers of an aerospace vehicle mission to an engineer or manager associated with the development of an aerospace vehicle.

    Past Jabara Award Winners:

    *Received Posthumously
    **Died Subsequently
    Year Recipient Description
    1968 Capt Donald D. Stevens, ‘60 Southeast Asia
    1969 Maj Terry R. Jorris, ‘61 Space Sextant (Aerospace Research)
    * Lt Karl W. Richter, ‘64 Southeast Asia
    1970 Capt (Ret) Wayne A. Warner, ’63 Southeast Asia
    1971 Capt Neil B. Crist, ‘66 Southeast Asia
    1972 Maj Richard S. Ritchie, ‘64 Southeast Asia
    1973 Capt Dale E. Stovall, ‘67 SEA/Helicopter Rescue
    1974 *Maj Robert A. Lodge, ‘64 Southeast Asia
    1975 **Capt Donald R. Backlund, ‘71
    Capt Ronald T. Rand, ‘71
    Mayaguez Rescue (Pilot)
    Mayaguez Rescue (Photographer)
    1976 **LtCol Michael V. Love, ‘60 Test Pilot
    1977 Maj Roger E. Carleton, ‘67 A-10 T & E
    1978 LtCol (Dr) Wayne F. Kendall, ‘60 F-15/F-16 Canopy Loss
    1979 Maj Mart H. Bushnell, ‘64 F-15 & AIM-7F Sparrow Missile Improvements
    1980 Col Thomas A. LaPlante, ‘61 Excellence in System Management
    1981 Capt William T. Gillin, ‘73 Dutch Liner Rescue
    1982 LtCol Robert L. Brenci, ‘63 Iran Hostage Rescue Attempt
    1983 Col Karol J. Bobko, ‘59
    Maj Neal D. Coyle, ‘72
    Maiden Voyage of Challenger
    B-52 In-flight Emergency
    1984 Capt Michael P. Davis, ‘78 Grenada Rescue
    1985 Col James N. Allburn, ‘63 X-29 Program
    1986 Maj Larry E. Faber, ‘73 Save TR-1 w/ Engine Failure
    1987 Capt James A. Trinka, ‘78 Save F-16 w/ Engine Failure
    1988 Maj Marc D. Felman, ‘76
    Capt Thomas M. Ferguson, ‘81
    KC-10 Mission over Atlantic
    KC-10 Mission over Atlantic
    1989 LtCol Robert H. Schnick, ‘72 F-16 Test Pilot for LANTIRN
    1990 Capt Francis R. Gabreski, ‘81 Tactics Validation / Panama
    1991 Capt William F. Andrews, ‘80 Desert Storm / F-16  Heroic Act
    1992 Maj Corby L. Martin, ‘80 Desert Shield / Desert Storm
    1993 Maj Ali C. Frolich, ‘80 Desert Shield / Desert Storm
    1994 LtCol James A. Sills, ‘74 Iceland Rescue
    1995 Capt Harold E. Waters, ‘85 RC-135 In-flight Emergency
    1996 LtCol Robert P. Donnelly, Jr, ‘77 Flatyeri, Iceland Rescue
    1997 LtCol David J. Scott, ‘78 F-16 Tactics Development / Leadership
    1998 Capt Daniel E. Flynn, ‘91 Special Operations Excellence
    1999 Maj Peter E. Gersten, ‘89 Superior Performance, Fighter OPS
    2000 Maj James L. Cardoso, ‘88 Operation Allied Force, Rescue
    2001 Maj Julian M. Chesnutt, ‘89 Operation Allied Force, Fighter Ops
    2002 Maj Henry C. Thompson, ‘87 Operation Allied Force/Northern Watch
    2003 Capt Leighton T. Anderson, Jr., ‘92
    Capt Edward J. Lengel, ‘92
    Operation Enduring Freedom (OEF)
    Operation Anaconda
    2004 Maj Jason L. Hanover, ‘92 AFSOC; MC-130H; OEF and OIF
    2005 Lt Col Keith D. Schultz, ‘79 B-52 flight, weapon system development
    2006 Maj John E. Vargas Jr., ‘96 USAFE, F-16, OIF, OEF
    2008 Capt Jonathan W. Graham, ’99 AETC, Operation Iraqi Freedom MH-53
    2009 Capt Travis A. Burton, ’00
    Mr. Chesley B. Sullenberger, ’73
    USAFE, A-10 Pilot OEF
    US Airways Pilot, Hudson River Landing
    2010 Capt Prichard R. Keely, 04 ACC, F-15E Weapon Systems Officer
    2011 Capt Michal P. Polidor, ’04 Global Strike Command, F-15E Pilot
    2012 Capt Joseph A. Hext, ’02 USAFE, Op Enduring Freedom, A-10 Pilot
    2013 Capt Christopher D. McConnell, ’05 Op Odyssey Dawn (Libya), B-1
    2014 Capt Charles C. Napier, ’06 HH-60G Rescue in Afghanistan
    2015 Capt Kyle L. Babbitt, ’08 ACC, A-10 C pilot, OEF
    2016 Maj Matthew J. Kuta, ‘05 Afghanistan, F-15E Pilot
    2017 Capt Brian R. Guyette, ‘08 Syria, B-1 Instructor Pilot
    2018 Maj Marc P. Catalano ’06 Irag, Operation Inherent Resolve & Resolute Support, AC-130U Pilot
    2019 Col Tyler N. Hague ’98
    Maj Caitlin T. Reilly ‘ 07
    Astronaut
    Operations: Inherent Resolve, Freedom’s Sentinel, & Resolute Support
    2020 Capt Alexander E. Boules, ’15 A-10, Afghanistan
  • Distinguished Graduate Award

    The United States Air Force Academy (USAFA) and the USAFA Association of Graduates (AOG) have established the Distinguished Graduate Award. Each year the award is presented by the Superintendent (HQ USAFA/CC) and the Chairman of the AOG to a USAFA graduate(s), whose lifetime of achievement is of such significance as to set them apart from their contemporaries. More than one individual may be selected during a particular year. The purpose of the award is to:

    • Recognize outstanding performance by graduates who have demonstrated a lifetime of exceptional service to the Nation.
    • Favorably promote the Air Force Academy and its graduates. Promote and increase awareness of graduate heritage among alumni, cadets, parents, and friends of the Air force Academy.
    Selection Criteria

    Award selection is based on a lifetime of achievement that is of such significance as to set the individual apart from their contemporaries. The Award will not be given to individuals who occupy, or are candidates for, elective office, or who are still on active duty. Individuals must be alive and agree to accept the Award at the Air Force Academy whenever possible. Posthumous nominations will only be considered in rare instances.

    Past DG Award Winners
    2001 (Ret.) Ronald Fogleman ’63
    Mr. Harry J. Pearce, ’64
    2002 Paul G. Kaminski ’64
    Gen. (Ret.) Robert C. Oaks ’59
    2003 Gen. (Ret.) Bradley C. Hosmer ’59
    Mr. Richard T. Schlosberg ’65
    2004 (Ret.) Frederick Gregory ’64
    Gen. (Ret.) Ronald W. Yates ’60
    2005 (Ret.) H.T. Johnson ’59
    Gen. (Ret.) Michael E. Ryan ’65
    2006 Gen. (Ret.) Robert D. Beckel ’59
    Maj. Gen. (Ret.) Edward J. Mechenbier ’64
    2007 Gen. (Ret.) Ervin Rokke ’62
    Gregg Popovich ’70
    2008 Gen. (Ret.) Donald Shepperd ’62
    Mr. John Martinson ’70
    2009 (Ret.) John Michael Loh ’60
    Honorable Heather A. Wilson ’82
    2010 Max F. James ’64
    Gen. (Ret.) Ralph E.Eberhart ’68
    2011 Gen. (Ret.) Ruben A. Cubero ’61
    Mr. Richard D. McConn ’66
    2012 Gen. (Ret.) Marcus A. Anderson ’61
    Mr. Edward E. “Ted” Legasey ’67
    2013 A. Bart Holaday ’65
    Gen. (Ret) William R. “Bill” Looney III ’72
    2014 Thomas J. Eller ’61
    Gen. (Ret.) Kevin P. Chilton ’76
    2015 (Ret.) Gregory “Speedy” Martin ’70
    Paul Madera ’78
    2016 (Ret.) George Lee Butler ’61
    Gen. (Ret.) Charles R. Holland ’68
    Mr. R. David Yost ’69
    Col. (Ret.) Gary E. Payton ’71
    2017 John Fox ’63
    T. Allan McArtor ’64
    Gen. (Ret.) Steve Lorenz ’73
    2018 Gen. (Ret.) Edward R. Jayne II ’66
    Col. (Ret.) Dr. H. Michael Lambert ’70
    Gen. (Ret.) Mark A. Welsh III ’76
    Brig. Gen. (Ret.) John C. Inglis ’76
    2019 (Ret.) Leslie Denend ’63
    Mr. Fletcher “Flash” Wiley ’65
    Gen. (Ret.) Norton “Norty” Schwartz ’73
    Gen. (Ret.) Edward Rice Jr. ’78
    Mr. John “Jack” Kucera ’78
  • Sullenberger Award for Courage

    The United States Air Force Academy (USAFA) and the USAFA Association of Graduates (AOG) have established the Sullenberger Distinguished Achievement Award through a Memorandum of Agreement. The Superintendent (HQ USAFA/CC) and the Chairman of the AOG to a USAFA graduate(s), whose singular act of achievement is of such significance as to set them apart from their contemporaries. More than one individual may be selected during a particular year.

    Selection Criteria

    Award selection is based on a singular achievement or a series of events within a short duration of time, which is of such significance as to set the individual apart from contemporaries. Individuals must be alive and agree to accept the Award at the Air Force Academy when possible.  Posthumous nominations will only be considered in rare instances. The criteria for the award is the following:

    • Exemplary performance during a singular act, or series of events within a short duration of time, where the individual demonstrated an achievement well exceeding the expectations for that period of time.
    • Incident exemplifies the Academy core values of – service before self, excellence in all we do, and integrity.
    • Act of bravery can occur during a military, civilian, business sector, or community related event
    • The incident reflects positively on the Academy and is correlated to the training provided by the Academy.
    • Open to all AFA graduates from any class year.
    Past Sullenberger Award Winners

    This award was established in 2020 and will be awarded for the first time in 2021

Cadet Awards

Cadet awards recognize cadets for their military, academic, and athletic performance. They are offered for their motivational and inspirational value to all cadets who may one day be called upon to defend our great nation. Organizational awards are designed to recognize cadet units for outstanding achievement in academics, military training, athletics, and extracurricular activities. The awards consist of a trophy, engraved plaque and a guidon streamer for the winning units.

Each year, through the generosity of our sponsors, the Academy presents the following awards:

  • Academic Awards

    Academic awards reward outstanding achievement in each of the four academic divisions.

     

    Award Winner Class Sq In Memory of Donor
    Outstanding Cadet in Remotely Piloted Aircraft Grant R. Steffens 2020 4 in memory of Captain Mark Patrick McCarthy (Class of 1985) General James P. McCarthy, USAF, Retired and Mrs. Alice McCarthy
    Outstanding Cadet in Basic Sciences Patrick M. Gresham 2020 39 in memory of Lieutenant General Claire L. Chennault
    Outstanding Cadet in Engineering Zachary K. Bailey 2020 40 Mr Allan Hunt (Class of 1969)
    Outstanding Cadet in Humanities Lawrence J. King 2020 35 in memory of Lieutenant General Barton K. Yount Association of Graduates of the United States Air Force Academy
    Outstanding Cadet in Social Sciences Kyle D. Johnson 2020 1 in memory of General Joseph R. Holzapple
    Outstanding Cadet in Academic Performance Zachary K. Bailey 2020 40 in memory of Brigadier General Robert F. McDermott, USAF, Retired The American Legion
    Outstanding Cadet in Aeronautical Engineering John M. Wirth 2020 10 in memory of Captain Zoltan J. Tober, Jr. (Class of 1965)
    Outstanding Cadet in Astronautical Engineering Patrick M. Gresham 2020 39 in memory of Dr. John von Neumann Brig Gen (Ret) Robert B. Giffen (Class of 1965)
    Outstanding Cadet in Behavioral Sciences and Leadership Christabel J. Chai 2020 9 in memory of Captain Richard D. Chorlins (Class of 1967) National Ladies’ Auxiliary Jewish War Veterans of the U.S.
    Outstanding Cadet in Biology Christen L. Dahl 2020 9 in memory of members of the 384th Bomb Group who served from 1942 to 1945 384th Bomb Group, Inc.
    Outstanding Cadet in Chemistry Kyle R. Cox 2020 7 in memory of Captain Edward E. Barrow National Society Daughters of the American Colonists
    Outstanding Cadet in Civil Engineering Randall A. Pietersen 2020 1 in honor of Major General Eugene A. Lupia, USAF, Retired (Class of 1967) and in memory of First Lieutenant George W. Kamenicky (Class of 1969) New York City Post of the Society of American Military Engineers
    Outstanding Cadet in Communications Timothy M. DeFazio 2020 15 in honor of General Richard L. Lawson, USAF, Retired Association of Graduates of the United States Air Force Academy
    Outstanding Cadet in Cyber Science Tricia D. Dang 2020 31 The Honorable Michael W. Wynne, former Secretary of the Air Force
    Outstanding Cadet in Computer Science Katherine M. Scheibner 2020 22 in memory of Captain Dean W. Gonzalez (Class of 1980) USAFA DFCS Faculty Alumni
    Outstanding Cadet in Eastern Language Minor Tara M. DeGeorge 2020 39 in memory of General James H. Doolittle National Society Colonial Dames XVII Century
    Outstanding Cadet in Economics Eve M. Fowler 2020 13 in memory of Major Arthur L. Moxon (Class of 1968)
    Outstanding Cadet in English William P. Newman 2020 6 in honor of Brigadier General Peter R. Moody, USAF, Retired Veterans of Foreign Wars of the United States
    Outstanding Cadet in Foreign Area Studies Marcus J. Amico 2020 24 in honor of Brigadier General Ruben A. Cubero, USAF, Retired (Class of 1961) The National Society of the Sons of the American Revolution
    Outstanding Cadet in Geospatial Science Justin J. Weber 2020 21 in memory Of Brigadier General Robert F. McDermott, USAF, Retired United Services Automobile Association, Mountain States Region
    Outstanding Cadet in History Lawrence J. King 2020 35 in memory of Lieutenant General Frank M. Andrews Zebulon Pike Chapter, National Society, Daughters of the American Revolution
    Outstanding Cadet in Humanities (Major) Zachary A. Bradley 2020 18
    Outstanding Cadet in Intercollegiate Speech Competition Connor J. Golden 2020 22 in memory of First Lieutenant Roger F. Stringer (Class of 1961) Family of Classmates of First Lieutenant Roger F. Stringer
    Outstanding Cadet in Legal Studies Matthew A. Pryor 2020 7 in memory of Brigadier General Marcos E. Kinevan, USAF, Retired
    Outstanding Cadet in Management Kyle D. Johnson 2020 1 in memory of Colonel Frank T. Birk (Class of 1968)
    Outstanding Cadet in Mathematics Jordan L Armstrong 2020 1 in memory of Dr. Robert H. Goddard Brigadier General (Ret) and Mrs. John Andrew
    Outstanding Cadet in Meteorology Raily C. Blankley 2020 22
    Outstanding Cadet in Military History Timothy M. DeFazio 2020 15 in memory of Major Richard Ira Bong the family of the late Colonel Robert S. Lawson
    Outstanding Cadet in Military and Strategic Studies Jessica C. Ojala 2020 28 in memory of Major General Lucas V. Beau and Brigadier General William (Billy) Mitchell Civil Air Patrol
    Outstanding Cadet in National Security Studies Marshall D. Foster 2020 29 in memory of Joseph J. Kruzel, Jr. (Class of 1967) and Colonel S. Nelson Drew National Society United States Daughters of 1812
    Outstanding Cadet in Computer Engineering Award Dustin Y. Priaulx 2020 11 Armed Forces Communications and Electronics Association, Rocky Mountain Chapter
    Outstanding Cadet in Electrical Engineering Award Michael G. Geraghty 2020 35 in memory of Captain Park G. Bunker (Class of 1963) Congressional Medal of Honor Society
    Outstanding Cadet in Mechanical Engineering Award Zachary K. Bailey 2020 40 National Society Daughters of the American Revolution
    Outstanding Cadet in Systems Engineering Award Benjamin S. Jury 2020 25 Air Force Association, Colorado
    Outstanding Cadet in Philosophy Anna I. Nicholson 2020 18 in memory of Major Fred A. Brockway Colonel James Cook and Mrs. Dörte Cook
    Outstanding Cadet in Physics Jefferson B. Sesler 2020 33 in memory of Major General George O. Squier The Order of the Founders and Patriots of America
    Outstanding Cadet in Political Science Graham M. Kennis 2020 27 in memory of Captain Richard T. Carvolth III National Society of Daughters of Founders and Patriots of America
    Outstanding Cadet in Space Operations Nicholas J. Baietto 2020 31 in memory of Lieutenant Colonel Robert C. Rounding Military Order of Foreign Wars of the United States, National Commandery
    The Brigadier General John M. Andrew Award for the Outstanding Cadet in Operations Research Ignacio A. Lara 2020 21 Military and Security Applications Society of the Institute for Operations Research and the Management Sciences
    Outstanding Cadet in Western Language Minor Mackenzie M. Nickle 2020 38 in memory of Major G. Raoul Lufbery Military Order of the World Wars, National Headquarters
  • Military Awards

    Military awards recognize the highest standards of leadership, character development, and military scholarship.

     

    Award Winner Class Sq In Memory of Donor
    Outstanding Group Award Cadet Group 3 Association of Graduates of the United States Air Force Academy
    Outstanding Squadron Award Cadet Squadron 16 Air Force Association
    Drill and Ceremonies Competition Squadron Award Cadet Squadron 18 in memory of United States Ambassador Laurence A. Steinhardt and Squadron Leader Allan A. Sherlock, Royal Canadian Air Force Ms. Laurene Ann Sherlock and Mr. Victor A. Sherlock
    Military Proficiency Squadron Award Cadet Squadron 16 in memory of Colonel John H. Fowler, Jr. Air Force Space Command
    Core Values Squadron Award No Winner for 2020 Airlift Tanker Association
    Academic Achievement Squadron Award Cadet Squadron 21 Air Education and Training Command
    Leadership and Scholarship Squadron Award
    Cadet Squadron 16
    Air Force Academy Foundation
    Outstanding Cadet Summer Wing Commander Award Cheyenne M. Krampitz 2020 21 Aviators’ Post No. 743, American Legion
    Outstanding Cadet Fall Wing Commander Award Bryant K. Ashe 2020 39 in memory of Captain Herbert A. Adamson (Class of 1959) Aviators’ Post No. 743, American Legion
    Outstanding Cadet Spring Wing Commander Award Haeley M. Deeney 2020 10 in memory of General of the Air Force Henry H. (Hap) Arnold Aviators’ Post No. 743, American Legion
    Outstanding Cadet Group Commander Award Sarah R. Stinson 2020 30 in memory of Major General Oscar Westover The Veterans of Foreign Wars of the United States Auxiliary
    Outstanding Cadet Squadron Commander Award Katherine A. Emanuel 2020 16 in memory of General Hoyt S. Vandenberg McCormick and Company
    Outstanding Cadet Flight Commander Award Olivia G. Gillingham 2020 34 Military Affairs Council of the Colorado Springs Chamber and Economic Development Corporation
    Outstanding Cadet Who Best Exemplifies the Highest Ideals of Loyalty, Integrity and Courage Award Michael A. Fantini Jr. 2020 6
    Honor Chairperson Award Youssef A. Abubarker 2020 26 in memory of Second Lieutenant John C. K. Milligan (Class of 1959) and First Lieutenant Beverly S. Parrish, Jr. The Family of Second Lieutenant John C.K. Milligan
    Outstanding Cadet in Character Award Madeleine W. Morlino 2020 7 in honor of Coach Fisher DeBerry Association of Graduates of the United States Air Force Academy
    Outstanding Cadet in Citizenship Award Lindsey K. Blanks 2020 32 Rotary Club of the Garden of the Gods
    Outstanding Cadet in Military Performance Award Justin D. Bowen 2020 40 in memory of General Walter C. Sweeney, Jr. (Class of 1959) Reverend Walter C. Sweeney, III
    Outstanding Cadet in the Order of Graduation Award Zachary K. Bailey 2020 40 in memory of Lieutenant Generals Millard F.Harmon and Hubert R. Harmon The Order of Daedalians
  • Airmanship Awards

    These top awards recognize the first class cadets who excel in various aspects of airmanship including soaring, parachuting, powered flight, and navigation. Selection is based upon the advice of the 306th Flying Training Group Commander and staff and considers leadership and skill performance during jumps or flights as well as total number of jumps or flights.

     

    Award Winner Class Sq In Memory of Donor
    Outstanding Cadet in Airmanship Award Michael H. Cloninger 2020 35 Mr. Kimbrough Bassett
    Outstanding Cadet in Parachuting Award Stephen M. Rumsey 2020 36 in memory of Peter A. Johnston (Class of 1966) The Class of 1966
    Outstanding Cadet in Powered Flight Award Scott P. Culbreth 2021 9 Society of the Cincinnati in the State of Virginia
    Outstanding Cadet in Soaring Award Matthew C. Jackson 2020 32 in memory of former Air Force Chief of Staff, General John P. McConnell
    Outstanding Flying Team Cadet Alex C. Brown 2020 15
  • Leadership Awards

    The tapping ceremony typically occurs each year during graduation week.  Honorees in these categories are recognized with a permanently affixed nameplate in the Arnold Hall ballroom.

     

    Award Winner Class Sq In Memory of Donor
    Outstanding Cadet, United States Air Force Academy Preparatory School Graduate Award Graham M. Kennis 2020 27 USAFA Preparatory School Commanders
    Outstanding Former Regular Enlisted Cadet Graduating with Highest Class Honors Award Justin D. Bowen 2020 40 in memory of Master Sergeant James D. Horner National Society Dames of the Court of Honor
    Outstanding Former Falcon Scholar Graduating with Highest Class Honors Award Dylan W. Zorn 2020 24 in memory of Major General Robert J. Smith The Falcon Foundation
    100 Year Honor Roll (Top Graduate) Zachary K. Bailey 2020 40 in memory of Lieutenant Generals Millard F. Harmon and Hubert R. Harmon The Order of Daedalians
    Civil Air Patrol Award Katherine A. Emanuel 2020 16 Civil Air Patrol
  • Athletic Awards

    Athletic awards are awarded to cadets who demonstrate superior athletic achievement and leadership abilities.

     

    Award Winner Class Sq In Memory of Donor
    Intercollegiate Athletics Squadron Award Squadron 19
    Intramural Athletics Squadron Award Squadron 23 United Services Automobile Association, Mountain States Region
    Athletic Excellence Squadron Award Squadron 14 Association of Graduates of the United States Air Force Academy
    Most Valuable Athlete Award (Men) Michael W. Rhoads 2020 16 in memory of Colonel John J. Clune, United States Air Force Academy Athletic Director, 1975-1991 United States Air Force Academy Admissions Liaison Officers
    Most Valuable Athlete Award (Women) Tamara J. Fumagalli 2020 9 in memory of Colonel John J. Clune, United States Air Force Academy Athletic Director, 1975-1991 United States Air Force Academy Colorado Parents’ Club
    Outstanding Cadet, Athletic Achievement Award Lavelle D. Scottie 2020 12 in memory of Major Jack Schwall, USAF, Retired Lieutenant Colonel Franklin D. Roth, USAF, Retired and Mrs. Rolene Roth; Major Benjamin D. Roth and Mrs. Sarah Roth
    Outstanding Cadet, Athletic Excellence Award Leanne Singleton-Comfort 2020 34 in memory of First Lieutenant Dale A. Walters (Class of 1982)
    Outstanding Cadet, Athletic Leadership Award Isaiah J. Sanders 2020 21 in memory of First Lieutenant Michael J. Mark (Class of 1975) family and friends of First Lieutenant Michael J. Mark (Class of 23%5)
    Outstanding Cadet, Scholar-Athlete Award Kyle D. Johnson 2020 1 in memory of General Edwin W. Rawlings
    Most Valuable Baseball Player Award William A. Easley 2020 25 in memory of Captain Valmore W. Bourque (Class of 1960) Ms. Donda Foran Thomasson
    Most Valuable Basketball Player Award (Men) Lavelle D. Scottie 2020 12 Lt Col (Ret) Steven A. Simon and Lt Col (Ret) Paula S. Simon
    Most Valuable Basketball Player Award (Women) Kaelin Immel 2021 10 Women Air Force Service Pilots of World War II
    Most Valuable Cadet in Boxing Excellence Award Devon W. Smith 2020 18 Rampart Chapter, Association of Graduates
    Most Valuable Cadet in Marksmanship Award (Rifle) Peter M. Fiori 2022 37 in honor of the United States Air Force Academy Purple Heart Recipients
    Most Valuable Cheerleader Award Moira E. Huftalen 2020 20
    Most Valuable Cross Country Runner Award (Men) Justin J. Weber 2020 21 United Services Automobile Association, Mountain States Region
    Most Valuable Cross Country Runner Award (Women) Teresa E. Brady 2020 14 American Legion Auxiliary National Headquarters
    Most Valuable Diver Award Cole T. Armagost 2021 39
    Most Valuable Fencer Award (Men) Nestor R. Levin 2022 36 in memory of Captain Harlow L. Halbower (Class of 1959) and First Lieutenant John P. Skoro, Jr. (Class of 1963)
    Most Valuable Fencer Award (Women) Leanne Singleton-Comfort 2020 34 in memory of Mr. Edwin L. Purdy
    Most Valuable Football Defensive Player Award Kyle D. Johnson 2020 1
    Most Valuable Football Lineman or Special Teams Player Award Jake Koehnke 2020 40 Association of Graduates of the United States Air Force Academy
    Most Valuable Football Offensive Player Award Scott F. Hattok 2020 10 in memory of Captain Martin S. Bezyack Colonel (ret) David C. Geuting and Master Sergeant Janice R. Geuting
    Most Valuable Football Player Award Mosese F. Fifita 2020 39 AFA Quarterback Club of Denver
    Most Valuable Golfer Award (Men) Joseph R. Crisostomo 2020 8 Brigadier General (Ret) John Andrew
    Most Valuable Gymnast Award (Men) Preston Z. Pollen 2021 31 in memory of Mr. Jasper D. Ackerman
    Most Valuable Gymnast Award (Women) Anna J. Salamone 2020 34 in memory of Lieutenant Colonel Karolen K. Fahrni (Class of 1985) Ms. Kimberly Davis
    Most Valuable Ice Hockey Player Award Alex M. Schilling 2022 13 in memory of First Lieutenant Hal K. Henderson (Class of 1967) Mrs. Margo Henderson and Ms. Lisa Marie Henderson Nelson
    Most Valuable Lacrosse Player Award Braden J. Host 2021 32 in memory of First Lieutenant Michael L. Sands (Class of 1971)
    Most Valuable Soccer Player (Women) Alexandra Romero 2023 31 in memory of Second Lieutenant Gary K. Davis (Class of 1969) Lt Col (Ret) Carl A. Janssen, Jr. and Mrs. Janssen
    Most Valuable Soccer Player Award (Men) Tristan N. Trager 2022 34 United States Air Force Academy Colorado Parents’ Club
    Most Valuable Swimmer Award (Men) Zachery C. Nelson 2020 19 in memory of Captain Bryan A. Rye (Class of 1971) Lt Col (Ret) William M. Griffith (Class of 1969)
    Most Valuable Swimmer Award (Women) Heidi J. Schellin 2020 32
    Most Valuable Tennis Player Award (Men) Mack G. Galvin 2020 12 in memory of Lieutenant General Francis C. Gideon, USAF
    Most Valuable Tennis Player Award (Women) Tamara J. Fumagalli 2020 9 Mr. Kimbrough Bassett
    Most Valuable Track and Field Athlete Award (Men) Michael W. Rhoads 2020 16 in memory of Brigadier General James V. G. Wilson The Wilson Family and Friends
    Most Valuable Track and Field Athlete Award (Women) Maria C. Mettler 2021 3 in memory of Lieutenant General Claire L. Chennault
    Most Valuable Track and Field Competitor Award (Men) Connor W. Stevens 2020 13 in memory of Mr. Arne U. Arnesen
    Most Valuable Track and Field Competitor Award (Women) Mahala N. Norris 2021 15 in memory of Lieutenant General Claire L. Chennault
    Most Valuable Volleyball Player Award Miranda N. Ahlers 2021 21 United Services Automobile Association, Mountain States Region
    Most Valuable Water Polo Player Award Campbell P. Harris 2021 12 Lieutenant Colonel Jeffery Heidmous (Class of 23%7), USAF, Retired, and Mrs. Heidmous
    Most Valuable Wrestler Award Randy C. Meneweather II 2020 10 in memory of First Lieutenant Richard N. Christy II (Class of 1970) Colonel Terry R. Silvester, USAF, Retired (Class of 1970) and Mrs. Janet Christy Silvester
    Physical Education Average Jestyn A. Roberts 2020 27 in memory of Lt Col Paul Edward Bickle (Class of 1970)
    Outstanding Cadet in Physical Education Matthew R. Lovetri 2020 7 in memory of Captain Dean G. Crowell (Class of 1964)
  • Schulte Award

    This award honors 1st Lt. Roslyn ‘Roz’ Littmann Schulte, the first female Air Force Academy graduate to be killed in action in the war on terror. It has been awarded since 2010 to recognize an outstanding cadet first class who embodies “impeccable character, unwavering leadership and spirit of service.”

     

    Award Cadet Class Sq In Memory of Donor
    Winner McKenna G. Cox 2020 15 in memory of 1st Lt. Roslyn Schulte Sponsored by  the Center for Character and Leadership Development and the Schulte family
    Runner-Up Mackenzie L. Claeys 2020 18
    Runner-Up Mary E. Hood 2020 38